Tjänstevikt för Renault Captur
Årsmodell 2013–2025 · 24 630 bilar i trafik
En Renault Captur av årsmodell 2025 får i snitt lasta 425 kg (400–452 kg beroende på version). Tjänstevikten är i snitt 1 386 kg och totalvikten 1 811 kg. För årsmodell 2013–2025 ligger snittet mellan 365 kg (2016) och 439 kg (2023).
Hur mycket får en Renault Captur lasta? Alla årsmodeller
Snitt för bilarna i trafik; det mindre talet under är spannet mellan versioner (motor, utrustning, kaross). Maxlast = totalvikt − tjänstevikt.
| Årsmodell | Maxlast | Tjänstevikt | Totalvikt | Släp, bromsat | Bilar |
|---|---|---|---|---|---|
| 2025 | 425 kg400–452 | 1 386 kg1 299–1 429 | 1 811 kg1 730–1 830 | – | 159 |
| 2024 | 430 kg408–452 | 1 352 kg1 292–1 422 | 1 782 kg1 730–1 834 | – | 520 |
| 2023 | 439 kg385–444 | 1 369 kg1 292–1 672 | 1 808 kg1 734–2 057 | – | 1 305 |
| 2022 | 434 kg380–444 | 1 457 kg1 292–1 677 | 1 891 kg1 734–2 057 | – | 1 067 |
| 2021 | 428 kg380–444 | 1 468 kg1 294–1 677 | 1 896 kg1 734–2 060 | – | 1 947 |
| 2020 | 433 kg376–455 | 1 401 kg1 296–1 661 | 1 833 kg1 734–2 060 | – | 1 389 |
| 2019 | 394 kg359–464 | 1 315 kg1 259–1 408 | 1 709 kg1 659–1 816 | – | 2 958 |
| 2018 | 380 kg339–467 | 1 315 kg1 265–1 395 | 1 695 kg1 659–1 744 | – | 2 581 |
| 2017 | 379 kg340–406 | 1 321 kg1 265–1 387 | 1 701 kg1 653–1 744 | – | 2 701 |
| 2016 | 365 kg340–387 | 1 313 kg1 266–1 375 | 1 678 kg1 653–1 743 | – | 3 335 |
| 2015 | 366 kg258–471 | 1 315 kg1 255–1 465 | 1 681 kg1 653–1 763 | – | 2 869 |
| 2014 | 366 kg286–405 | 1 323 kg1 253–1 440 | 1 689 kg1 658–1 729 | – | 2 729 |
| 2013 | 370 kg326–484 | 1 307 kg1 176–1 400 | 1 676 kg1 658–1 729 | – | 1 070 |
Vill du veta exakt vad din bil får lasta? Versionerna skiljer sig, och extrautrustning som dragkrok eller takräcke minskar lastvikten. Sök på registreringsnumret högst upp på sidan för uppgifterna om just din Renault Captur.
Vanliga frågor om Renault Captur
- Hur mycket får man lasta i en Renault Captur?
- En Renault Captur av årsmodell 2025 får i snitt lasta 425 kg, men det skiljer mellan versionerna: från 400 till 452 kg. Maxlasten är totalvikten minus tjänstevikten, och passagerare räknas in i den (föraren ingår redan i tjänstevikten). Sök på registreringsnumret för att se exakt vad just din bil får lasta.
- Vad är tjänstevikten för en Renault Captur?
- Tjänstevikten för årsmodell 2025 är i snitt 1 386 kg (1 299–1 429 kg). Tjänstevikten är bilens vikt i körklart skick med förare (75 kg), fulla tankar och standardutrustning.
- Vilken årsmodell av Renault Captur får lasta mest?
- Årsmodell 2023 har störst maxlast i snitt, 439 kg (385–444 kg beroende på version).
- Hur mycket bagage får plats viktmässigt i en fullsatt Renault Captur?
- Med alla 4 passagerarplatser fyllda (75 kg per person) återstår i snitt ungefär 125 kg för bagage och annan last i en Renault Captur från 2025.
- Får en Renault Captur dra släp?
- Fordonsregistret anger ingen släpvagnsvikt för årsmodell 2025, så den är normalt inte godkänd för att dra släp.
- Får man köra en Renault Captur med B-körkort?
- Ja. Alla Renault Captur av årsmodell 2025 har en totalvikt på högst 3 500 kg (snitt 1 811 kg).
Källa: fordonsregistret (Transportstyrelsen) via Bilskatt.nu, november 2026. Bara bilar i trafik och årsmodeller med minst 30 bilar.
